ikona

13 złotych myśli dla twórców gier

color heroes

Color Heroes The #cubewar to prosta gra mobilna, która jest naszą najnowszą produkcją i największym wyzwaniem jak do tej pory. W tym momencie gra jest skończona. Jest tutaj. Gotowa do pobrania przez Was.

Jesteśmy dumni, że udało się nam ją stworzyć!

Wiele nauczyliśmy się podczas 6 miesięcy ciężkiej pracy, dlatego też chcieliśmy podzielić się z Tobą naszą wiedzą oraz wnioskami. W tym artykule opowiemy o plusach ale też o tym, co poszło źle, czego unikać i na co zwracać uwagę przy kolejnych produkcjach.

 

Lekcja 1. Poznaj swoje wymagania
Wbrew pozorom to nie tak proste zadanie, jak mogłoby się wydawać. Kiedy w grudniu 2014 roku wpadliśmy na pomysł stworzenia gry o kolorowym kwadracie przeskakującym przez właściwą część kolorowego paska pomysł wydawał się o łatwiejszy w realizacji niż ostatecznie się okazał.

icebergPomysł na grę to dopiero wierzchołek góry lodowej.

Stworzyliśmy kilka prototypów i powoli odrzucaliśmy najgorsze wersje tego samego pomysłu. Wybraliśmy jeden konkretny, ale nie zdefiniowaliśmy pozostałych szczegółów, takich jak :

  • fabuła
  • kwestie wizualne
  • marketing i promocja- jak będziemy mówić o naszej grze i komu
  • monetyzacja

Brak wyżej wymienionych podpunktów na samym początku tworzenia gry skutkował tym, że w połowie procesu tworzenia zauważyliśmy dużo problemów z którymi musieliśmy się zmierzyć.

O fabule do gry ani o kwestiach wizualnych nie chcemy nikomu podpowiadać bo są to sprawy indywidualnych gustów.

Warto naszym zdaniem opisać trochę szerzej kwestie marketingu i promowania oraz monetyzacji.

Lekcja 2 Marketing i promocja
Dla takich firm jak Galante czyli małych indie devów najmniej kosztowne przy promocji gier są media społecznościowe,  let’s playerz i rewiews. Oczywiście jeżeli macie nadwyżkę w budżecie to z pewnością znajdą się mniej lub bardziej wartościowe sposoby reklamy płatnej (my o takich tu nie napiszemy choć bardzo byśmy kiedyś chcieli ;).
Ze strony twórcy gier wymaga to niemałego nakładu pracy i przemyślenia jak rozszerzać informację o tym, że jego dopracowana i najidealniejsza na świecie gra już jest w sklepie i każdy kto ją zobaczy od razu dostrzeże włożoną w nią pracę ;).
No cóż- ciężko jest wywołać w odbiorcach wyżej wymienione uczucia. Dla nas marketing przy Color Heroes #cubewar okazał się bardzo praco i czaso chłonny. Pamiętajcie:

Zacznijcie promocję już dzisiaj.

Nie czekaj aż powstanie gra i znajdziesz czas i odpowiednie słowa. Korzystaj z mediów społecznościowych i informuj o tym jakie robisz postępy w pracach nad grą i co u ciebie słychać. Kontakt z innymi daje siłę do pracy nie tylko marketingowej ale też przy tworzeniu samej gry.
Zapraszamy na naszą stronę. Sami zobaczcie co się u nas na mediach społecznościowych dzieje.

Lekcja  3 Monetyzuj
Tworzymy gry bo lubimy grać i kochamy tworzyć! Niestety należy twardo stąpać po ziemi i monetyzować. W końcu trzeba mieć fundusze na robienie kolejnych gier 😉

monetyzacja

Myśl o monetyzacji w momencie tworzenia fabuły i mechaniki.

Color Heroes #cubewar chcieliśmy monetyzować od początku tylko z reklam. Dodatkowo oparliśmy nasze zarobki tylko na jednej sieci reklamowej (nie zadbaliśmy o alternatywę). Zastosowana sieć w tym wypadku nie “zagrała” (eCPM wysokości od 0.8- 2,34 PLN) i musieliśmy czekać do updejtu na wypróbowanie alternatywnych sieci reklamowych. Dla lepszej monetyzacji do updatu dorzuciliśmy zakupy w sklepie i nagrodami za oglądanie reklam.
Dla nas istotne okazało się również po wypuszczeniu gry to, że wyświetlane przez nas reklamy cięły gameplay co stanowiło spory problem dla użytkowników.

Rozpatrywanie kwestii związanych z monetyzacją (zwłaszcza przy grach darmowych) jest istotne po to by dostosować do niej aspekty techniczne i wizualne gry tak, żeby można było angażować użytkowników przez  korzystanie z bonusów i udogodnień dostępnych w grze.
Lekcja 4 Twórz prototypy.

Pomysły są tanie. To, z czego jesteśmy zadowoleni to duża liczba pomysłów i prototypów, które stworzyliśmy na samym początku. Pamiętaj, że pomysły nic Cię nie kosztują, dlatego warto ponieść wodze fantazji.
Zaczęliśmy od  burza mózgów dzięki której wymyśliliśmy kilka nowych gier.
Następnie wybraliśmy najbardziej rokujący i najciekawszy według nas pomysłu, do którego stworzyliśmy 3-4 prototypy.
Mogliśmy szybko i tanim kosztem ocenić, który GAMEPLAY (nie pomysł) podoba nam się najbardziej.

Oceniaj gotowy prototyp gameplayu, a nie pomysł.

 

Często słaby pomysł, dobrze zaimplementowany wypada lepiej niż pomysł na grę, który wszystkim wydaje się doskonały, a jako gotowa gra nudzi i jest “sucha”.

 

Poniżej kilka naszych prototypów do Color Heroes #cubewar:

CDN…..:)