ikona

13 złotych myśli dla twórców gier- część 2

 

color heroes

Color Heroes The #cubewar to prosta gra mobilna, która jest naszą najnowszą produkcją i największym wyzwaniem jak do tej pory. W tym momencie gra jest skończona. Jest tutaj. Gotowa do pobrania przez Was.

Jesteśmy dumni, że udało się nam ją stworzyć!

Wiele nauczyliśmy się podczas 6 miesięcy ciężkiej pracy, dlatego też chcieliśmy podzielić się z Tobą naszą wiedzą oraz wnioskami. W tym artykule opowiemy o plusach ale też o tym, co poszło źle, czego unikać i na co zwracać uwagę przy kolejnych produkcjach.

Lekcja 5 Najpierw logika gry, później design
Pamiętaj, aby najpierw prototypować grę z możliwie najmniejszą liczbą grafik, chyba, że na nich opiera się gameplay. W przeciwnym wypadku możesz stracić dużo czasu i środków na tworzenie grafik, których w przyszłości nie wykorzystasz, bo być może właśnie w prototypie wyjdzie jakaś zmiana, która odwróci aspekt wizualny do góry nogami.

logika

W Color Heroes #cubewar staraliśmy się jak najpóźniej stworzyć grafiki, gdy już wydawało nam się, że gameplay jest skończony.
Lekcja 6 Rób testy alpha swojej gry
Ważne jest, aby cały proces tworzenia gry opatrzony był w mocne obłożenie testami, dlatego róbcie testy od samego początku. I tak nie dacie rady wyłapać wszystkich błędów.

Robiąc testy będziecie mogli szybko odnaleźć zagrożenia dla dalszego tworzenia gry i je wyeliminować.

Ponadto testując można się upewniać czy to wciąż jest ta sama gra, którą postanowiliście stworzyć na początku.

Czasem niewielka z pozoru zmiana, potrafi odwrócić gameplay do góry nogami.

 

Lekcja 7 Rób zewnętrzne testy beta
Kiedy wydaje nam się, że gra jest już prawie gotowa warto pokazać ją zaufanej grupie ludzi, którzy świeżym okiem ocenią przygotowaną przez nas rozgrywkę.
My wykonaliśmy testy na grupie graczy z jednego z portali społecznościowych (pozdrawiamy i dziękujemy :).  Głównym problemem, który zgłaszali, było skokowe przemieszczanie się paska z kolorami. Jako twórcy, byliśmy już przyzwyczajeni do tego i dopiero uwagi ludzi z zewnątrz uświadomiły nam istniejący w grze problem.

Robienie beta testów było dobrym krokiem z naszej strony.

 

Lekcja 8 Czy już mówiliśmy o testowaniu? 😉
Wykonanie testów alfa i beta nie zwalnia nas z obowiązku testowania aż do dnia premiery. Reklamy zazwyczaj dodajemy na końcu produkcji gry, z tego powodu na kilka dni przed premierą zauważyliśmy, że gra na słabszych urządzeniach przycina się, co było spowodowane wyświetlaniem animowanego bannera reklamowego.

Lekcja 9  Nowe wymagania = nowe estymaty
Aby zapewnić sobie komfort psychiczny polecamy wykonujcie nowe estymaty i aktualizujcie harmonogram po każdej  zmianie wymagań.

Nawet najdrobniejsza zmiana może spowodować obsuwę o kilka dni.

żarówka

Lista zadań zawsze będzie się wydłużać i należy pamiętać o racjonalnym oszacowaniu naszych mozliwości w czasie, aby nie czuć się rozczarowanym samym sobą.

Do zobaczenia :)